مقالات

مهم ترین کاربرد زئولیت در خوراک دام و طیور | فروش زئولیت دامی

زئولیت خوراک دام

زئولیت خوراک دام یا همان زئولیت دامی یکی از مواد معدنی موجود در طبیعت می باشد که استفاده از آن برای خنثی سازی اثر سموم در بدن دام، طیور و آبزیان رایج شده است. اثرات این کانی به عنوان یک منبع غنی از پتاسیم برای دام و کاهش سطح میکروب ها مورد بررسی قرار گرفته است. بنابراین زئولیت به عنوان یک مکمل غذایی طبیعی و موثر وارد جیره غذایی دام و طیور و همچنین آبزیان شد.

زئولیت خوراک دام

منابع پروتئین دامی نقش مهمی در تغذیه و خوراک انسان ایفا می کند. سالم و ارگانیک بودن این منابع، تاثیر بسزایی در تامین سلامت جامعه خواهد داشت. چرا که حداقل بخشی از ترکیبات شیمیایی که به جیره غذایی دام وارد می شود، از طریق گوشت و شیر به بدن انسان می رسد. افزودن زئولیت طبیعی به خوراک دام، یکی از راه های افزایش بازدهی غذا و تامین پروتئین سالم و ارگانیک می باشد. به نقل از سایت ida-ore درباره کاربرد زئولیت در خوراک دام:

Zeolite and Ammonium play an important role in nitrogen supply in the rumen. When Zeolite is fed to animals, it absorbs much of the ammonia generated from the Non-Protein Nitrogen (NPN). our Zeolite feed additive acts as a reservoir and a slow release mechanism for the nitrogen. This allows you to feed more NPN.

زئولیت با نام تجاری آنزیمیت در واقع آنزیم نبوده، بلکه آلومینوسیلیکات های هیدراته با ساختار سه بعدی نامحدود است که از قدرت فوق العاده جذب و دفع برگشت پذیر و قابلیت تبادل کاتیونی برخوردار می باشد. بیش از 50 نوع زئولیت در طبیعت کشف شده که تنها 9 گونه آن ارزش سرمایه گذاری و بهره برداری از معادن را دارد. این ترکیب معدنی تاثیر مثبتی در رشد و پرورش نشخوارکنندگان، ماکیان و آبزیان خواهد داشت.

علت استفاده از زئولیت در تغذیه دام و طیور

علت استفاده از زئولیت در تغذیه دام و طیور چیست؟

گفتیم که یکی از خصوصیات شگفت انگیز زئولیت خوراک دام، قابلیت تبادل کاتیونی بالای آن است. این ویژگی سبب جذب حداکثری مواد مفید و مغذی موجود در جیره غذایی دام در بدن حیوانات می گردد. به این ترتیب که زئولیت خوراک دام سرعت عبور غذا از سیستم گوارش را کند می کند. بنابراین مواد مغذی که موقتا جذب این کانی شده، مدت زمان بیشتری با سلول های سیستم گوارشی در تماس بوده و بهتر و بیشتر جذب بدن خواهد شد.

از دیگر دلایل مصرف زئولیت خوراک دام می توان به تثبیت فعالیت آنزیم های روده اشاره کرد. مزیت این عامل، هضم و جذب بهتر مواد غذایی می باشد.

لذا به جرات می توان گفت زئولیت دامی تاثیر مطلوبی در بهبود و افزایش وزن دام و طیور دارد. همچنین تاثیر مطلوب آن بر یون های آمونیوم سبب افزایش تولید پروتئین در بدن دام می شود. در توضیح بیشتر این مطلب می توان گفت نیتروژن غیرپروتئینی در سیستم گوارش دام تبدیل به آمونیوم غیرقابل جذب می گردد. پس نمی تواند در فرایند پروتئین سازی دخیل شود. زئولیت خوراک دام به کمک خاصیت تبادل یونی خود، این یون های آمونیوم قابل جذب را در اختیار میکروارگانیسم های سیستم گوارش دام قرار داده و در تولید پروتئین مصرف می شود.

کاربرد زئولیت در خوراک دام

کاربرد زئولیت در خوراک دام

1-کمک به افزایش وزن حیوانات

2- بهبود کمی و کیفی تولید شیر و افزایش چربی شیر

3- افزایش بهره وری جیره غذایی دام

4- کنترل مطلوب اختلالات گوارشی مثل اسهال و به حداقل رساندن تلفات دام

5- کمک به هضم و جذب بهتر غذا

6- جذب فلزات سنگین و سمی موجود در آب و غذا و خنثی کردن اثرات منفی آنها در بدن

7- افزایش سطح پروتئین بدن با جذب کاتیون های مفید مثل آمونیوم

8- جذب مایکوتوکسین ها و مواد رادیواکتیو احتمالی موجود در خوراک دام

9- کاهش احتمال مسمومیت با جلوگیری از افزایش پی اچ و غلظت آمونیوم در سرم خون

10- پیشگیری از مسمومیت قارچی

کاربرد زئولیت در خوراک طیور

1-افزایش بازدهی خوراک و میزان رشد

2- کاهش مشکلات سلامت طیور و تولید مدفوع خشک تر با بوی کمتر

3-افزایش بازدهی تغذیه و کاهش زمان رسیدن به اندازه مناسب جهت فروش در جوجه های گوشتی

4- جلو افتادن زمان شروع تخمگذاری در جوجه های تخم گذار و افزایش تعداد و وزن تخم ها

5- کاهش میزان تولید گازهای مضری چون آمونیاک و سولفید هیدروژن

6- پایین آوردن تاثیر منفی و سمی آفلاتوکسین در طیور

7- بهبود کیفیت پوسته تخم مرغ با تنظیم میزان جذب کلسیم و فسفر

میزان مصرف زئولیت در خوراک دام و طیور

میزان مصرف زئولیت در خوراک دام و طیور

در یک پروژه تحقیقاتی مشخص شد افزودن 2 درصد زئولیت دامی به جیره غذایی حیوانات سبب رشد بهتر با کیفیت تر شدن گوشت آنها گردید. ضمن این که بیماری های گوشتی تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داشت. همچنین مشخص شد حیواناتی که تا یک ماه بعد از تولد 25/1 درصد زئولیت خوراک دام دریافت کردند، بهره وری غذا تا 12 درصد افزایش داشت.

به طور کلی اضافه کردن 2 تا 5 درصد زئولیت خوراک دام به رژیم غذایی دام و طیور سبب رشد بهتر حیوان و کاهش احتمال وجود اختلالات گوارشی می شود.

آنالیز زئولیت خوراک دام

با توجه به متنوع بودن ماده معدنی زئولیت بهتر است پیش از خرید آنالیز مربوطه را دریافت و پس از اطمینان از مرغوب بودن اقدام به تهیه آن نمایید.

TiO2 MnO P2O5 K2O Na2O MgO CaO Fe2O3 Al2O3 SiO20
0.21% 0.04% 0.01% 3.12% 2.01% 0.72% 3.11% 1.3% 11.81% 66.5%

قیمت زئولیت دامی

قیمت زئولیت خوراک دام بستگی به عواملی چون عیار کانی، اندازه دانه بندی و نوع بسته بندی دارد. قطعا با خرید زئولیت دامی از تولیدکننده و به صورت مستقیم از معدن می توان آن را به قیمت واقعی و بدون واسطه تهیه نمود. زئولایف تولیدکننده عمده انواع زئولیت معدنی از جمله زئولیت حفاری، زئولیت خوراکی، زئولیت آکواریوم و زئولیت خوراک دام، محصولات خود را با تضمین کیفیت و قیمت در اختیار خریداران محترم قرار می دهد. در صورت نیاز به مشاوره از طریق راه های ارتباطی موجود در وبسایت با کارشناسان مجرب مجموعه ارتباط بگیرید.

فروش زئولیت دامی

فروش زئولیت دامی

برای تهیه زئولیت دامپروری با کیفیت مرغوب، با واحد بازرگانی شرکت زئولایف ارتباط گرفته و سفارش خود را ثبت نمایید. این شرکت آماده همکاری با کلیه واحدهای دامپروری و مرغداری و واحدهای کشت و صنعت جهت تامین زئولیت در تناژ بالا و با کیفیت ممتاز است.

کارشناسان متعهد ما آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی با سوالات مشتریان محترم می باشند. جهت اطمینان عزیزان از کیفیت محصول، آنالیز آزمایشگاهی نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سخن پایانی

زئولیت خوراک دام یکی از انواع زئولیت معدنی طبیعی است که کاربرد فراوانی در دامپروری، مرغداری و آبزی پروری دارد. میزان اثربخشی آن بستگی به نوع و کیفیت زئولیت مصرفی، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی، میزان خلوص و همچنین مقدار استفاده شده در جیره غذایی دارد. زئولیت دامی به عنوان یک مکمل غذایی ارگانیک می تواند جایگزین بخشی از مکمل های شیمیایی در جیره غذایی دام و طیور باشد.

 

سوالات متداول

1- علت استفاده از زئولیت خوراکی در خوراک دام و طیور چیست؟

زئولیت خوراکی استفاده شده در خوراک دام و طیور باعث می شود فرایند جذب مواد مغذی موجود در جیره های غذایی توسط دام به حداکثر برسد. این به علت خصوصیت تبادل یونی زئولیت است. مواد مغذی بطور موقت جذب زئولیت شده و از آنجایی که روند گوارش غذا با زئولیت کند تر می شود، در نتیجه مواد مغذی مدت زمان بیشتری را در تماس با سیستم گوارشی دام قرار می گیرند.

2- میزان مصرف زئولیت در خوراک دام و طیور چقدر است؟

اضافه کردن 2 تا 5 درصد زئولیت خوراک دام به رژیم غذایی دام و طیور سبب رشد بهتر حیوان و کاهش احتمال وجود اختلالات گوارشی می شود.

2 دیدگاه در “مهم ترین کاربرد زئولیت در خوراک دام و طیور | فروش زئولیت دامی

 1. هدی گفت:

  زئولیت دامی از نوع زئولیت سدیمی یا کلسیمی؟ چه فرقی بین این دو تا وجود داره و کدومش بهتره؟

  1. zeolifeadmin گفت:

   سلام
   زئولیت ترکیبی معدنی حاوی فلزات قلیایی و قلیایی خاکی نظیر سدیم، پتاسیم و منیزیم است. این کانی با جذب آمونیاک، سبب افزایش میل به غذا در حیوانات و رشد بهتر و بیشتر می شود. همچنین موثر در جذب و دقع سموم و کاهش سطح میکروب ها در بدن دام می باشد. زئولیت به عنوان یک بوگیر طبیعی در محل پرورش دام عمل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *